Wczoraj z wieczornego letargu wyrwały mnie wyniki Konkursu Literackiego im. Bolesława Prusa. Opowiadanie Odbicie załapało się na wyróżnienie i publikację w antologii pokonkursowej. Ucieszyłam się, ponieważ ten utwór to fragment powieści z książki, którą planuję od półtora roku, ale na razie nie potrafię ukończyć nawet pierwszego rozdziału. Podejrzewam, że z tego powodu może sprawiać wrażenie urwanego.

Moja przyjaciółka, która od lat pełni rolę beta-czytelniczki, korekty i cynicznej krytyczki w jednym, stwierdziła, że opowiadanie jest w porządku, ale wnioskuje po nim, że straciłam energię, jakbym była pogrążona w melancholii. Mój chłopak również podzielił się trafną opinią i oznajmił, że fabuła to:

„Taka impresja, pejzaż. Używasz ładnego języka, aby przyszpanować, jednak… brakuje w tym wszystkim dynamizmu i własnego zdania. Tekst jest bardzo poprawny i szkolny”.

Dodał również, że pierwsza scena Odbicia (w moim odczuciu, całkiem udana, i według niego również) nie ma wiele wspólnego z dalszą częścią historii.

Faktem jest, że wspomniane opowiadanie to nie proza, którą wyjęłabym z teczki uzupełniającej literackie CV, aby pokazać wydawcy jako próbkę mojej twórczości. Wierzyłam jednak, że ma potencjał i warto je gdzieś wysłać. Akurat w tym konkursie literackim mogą brać udział osoby jedynie do 26. roku życia. Myślę, że głównie dlatego udało mi się załapać na wyróżnienie. Konkurencja nie była zbyt duża.Opowiadanie ma objętość 5 stron A4, dlatego w tym przypadku nie widzę sensu w zarysowywaniu fabuły. Tytuł roboczy mojej powieści to Nowodworek (bardzo mi się podoba, ale jest niemarketingowy, więc raczej się zmieni). Jeśli kogoś interesuje tematyka, może sprawdzić na Wikipedii, cóż to takiego jest. 

Postaram się do końca czerwca wrzucić opowiadanie w formie e-booka w PDF. Jeszcze nie skończyłam promować poprzedniego tekstu, a już kolejny idzie w świat… Tak czy inaczej – jestem ciekawa, jakie odczucia wzbudzi. To będzie dla mnie interesujący eksperyment badania czytelniczych gustów.

Poprawiona wersja Potwora

Tymczasem przypominam, że na blogu dostępne jest do poczytania inne moje opowiadanie, które otrzymało nagrodę. Potwór ma już ponad 170 pobrań – dziękuję!

aniam się w pas pewnej czytelniczce, która wyłapała wszystkie literówki i mi je wypunktowała. Niestety – e-book był robiony w programie, który miał automatycznie przerzucić do kolejnego wersu „sieroty”, a zamiast tego posklejał niektóre wyrazy. Po czytaniu opowiadania po raz setny nie dostrzegałam mankamentów w tekście. Podmieniłam plik na nowszą, poprawioną wersję.

Przeczytaj opowiadanie „Potwór” – tutaj

Czas na pracę

Wczoraj miałam tworzyć kolejne opowiadanie, a cały wieczór zmarnowałam na przetrawienie informacji o konkursie, pisaniu ze znajomymi i przygotowywaniu tego posta. Niestety, zwykle jest tak, że w przypadku tego typu osiągnięć, zbieram owoce wysiłku sprzed wielu miesięcy. Łatwo uwierzyć innym (lub też samemu wpaść w taką iluzję), że pisanie jest proste i proces kreatywny idzie szybko, a potem pozostaje tylko czekać na nagrody. Od ponad miesiąca nie pochyliłam się nad żadnym swoim tekstem, pomijając artykuły na bloga, a także nie czytałam żadnych wartościowych lektur. Znów – gazety i wpisy w internecie się nie liczą, bo mają inny „ciężar” i konstrukcję. Mam nadzieję, że znów uda mi się wpaść w taki przyjemny rozpęd i wrócić do literatury.

Tymczasem – zachęcam, by śledzić moje działania na Facebooku. Polub fanpage bloga i bądź na bieżąco (o ile Cię to interesuje).


Kategorie: Informacyjne

Tagi:

1 komentarz do wpisu “Fragment mojej powieści otrzymał wyróżnienie. Będzie do przeczytania na blogu

  1. Jestem na razie do tyłu z czytaniem opowiadań pobranych w formie ebooków i znajdujących się u mnie w laptopie,
    nie na czytniku. Jednak nadrobię zaległości.
    Po nagrodach widać, że masz talent, który trzeba pielęgnować, więc pisz, choćby w zeszycie, jeśli nie na blogu – ja oczywiście
    wolałabym, żebyś pisała na blogu. Będę zaglądać i czytać. Na pewno podzielę się wrażeniami po lekturze fragmentu i Potwora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Imię *