W tym roku otrzymałam Główną Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Krajobrazy Słowa” (2020). Od teraz tekst jest do pobrania na blogu.

To historia o dziewczynie spędzającej wakacje w popularnym gospodarstwie agnostycznym – dworku, który przyciąga obcokrajowców zainteresowanych polską kulturą. Uwagę głównej bohaterki skupia obiekt, w którym – według opowieści – mieszka potwór. Weronika postanawia sprawdzić, jaka jest rzeczywistość, co doprowadzi do pewnych tragicznych wydarzeń.

Konkurs jest organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźle. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na jego temat, polecam zapoznanie się z nimi na stronie.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ E-BOOKA

Pigułka informacji:

 • Tekst został wydany w antologii pokonkursowej, której nie ma w szerszej dystrybucji. E-booka udostępniam jako osoba prywatna.
 • Opowiadanie nie przechodziło profesjonalnej korekty ani redakcji. Jeśli wychwycisz błędy – napisz mi to proszę w komentarzu. Poprawię je.
 • Historii gatunkowo jest najbliżej do realizmu magicznego. Wolno się rozkręca… niemniej uważam, że warto dać jej szansę!

Nagroda – czy to coś znaczy?

To dobry moment, by zaznaczyć moje stanowisko dotyczące nagród w konkursach literackich. Uznanie kogoś z zewnątrz jest dla mnie istotne. Gdybym chciała tworzyć tylko dla siebie, zrezygnowałabym z prób pokazywania komukolwiek utworów. Tym bardziej cieszę się, że trafiłam w gust komisji.

Inna sprawa, że jury często tworzą ludzie związani ze słowem – pisarze i krytycy. Nie można traktować ich zdania jako wyznacznik preferencji masowego odbiorcy. Innymi słowy – warto zauważyć, że komisja tworzy czytelnicze grono o konkretnych upodobaniach. Po przeczytaniu antologii pokonkursowej mogę snuć przypuszczenia, że jurorzy lubią utwory ocierające się o fantastykę, o nieco onirycznym klimacie, często nawiązujące do folkloru ludowego, a także w pewien sposób oryginalne pod względem pomysłu. Są delikatne, bez „mocniejszych”, bardziej kontrowersyjnych treści.

Nie wiem, niestety, czy takie teksty znajdą szerokie grono odbiorców, ale mam nadzieję, że chociaż niektórym spodoba się opowiadanie mojego autorstwa.

Temat konkursów literackich jest bardziej złożony i – jak zapowiedziałam wcześniej – pracuję nad dłuższym materiałem video, w którym go omówię. Sądzę, że dobrym komentarzem do tematu jest to, co powiedział mój znajomy Roland. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach literackich w kategorii otwartej, a ostatnio dwa jego utwory dostały się do wydawniczych antologii.

Myślę, że wygrana to: kombinacja poprawności języka, bycia w jakiś sposób „na czasie”, pomysłu, pomysłów innych uczestników, a to wszystko musi trafić w gusta konkretnych jurorów, co jest zadaniem niezwykle trudnym i dużo w tym czegoś, czego nie potrafię jeszcze nazwać. Natomiast twierdzenie „mieć szczęście” nie jest tu adekwatne – to raczej umiejętność analizy trendów, coś z czym dobrze radzą sobie np. algorytmy Netfliksa.

Więcej o konkursach literackich prawdopodobnie opowiem w filmiku, który ukaże się na kanale – zasubskrybuj mnie już teraz.

Nowe szaty e-booka, czyli w jaki sposób „Potwór” zyskał okładkę

Ilustrację okładki wykonała Kamila Dereń. Ona również złożyła e-booka i odpowiada za ilustracje w środku.

Oprawa graficzna e-booka bardzo mi się podoba. Jest kobieca, optymistyczna i tajemnicza. Okładka również przeszła wiele metamorfoz, które można prześledzić poniżej.


projekty okladek


Materiały promocyjne wykonałam sama, czyli: grafiki na bloga, Instagrama i Facebooka. Niektóre mogą mieć gorszą jakość, co nie zmienia faktu, że wspięłam się na wyżyny moich umiejętności graficznych i jestem z nich zadowolona. 

Problemy interpretacyjne

Po przeczytaniu „przedpremierowym” wiele osób pytało mnie prywatnie, o co chodzi z zakończeniem. Niedługo na blogu pojawi się wpis, który przybliży kulisy powstania tego opowiadania oraz ciekawostki z nim związane.


Notatki do opowiadania "Potwór"
Mam bardzo dużo notatek, bo nie ukrywam, że pisanie zajęło mi wiele czasu – a i tak opowiadaniu daleko do ideału.

Zawsze staram się widzieć moje teksty w szerszej perspektywie. Zależy mi, by poszczególne utwory jakoś ze sobą korespondowały. Również w Potworze zawarłam nieoczywiste nawiązania do ważnych dla mnie rzeczy. Dla wielu osób takie elementy są nie do wychwycenia, dlatego liczę, że wpis, który się wkrótce ukaże (1 czerwca, o godz. 10:00), będzie ciekawym uzupełnieniem utworu.

Wrażenia po przeczytaniu

Jeśli jesteś po lekturze opowiadania, proszę, podziel się w komentarzu opinią na jego temat!

Zachęcam do zapoznania się z opowiadaniem. 


KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ E-BOOKA

Przeczytaj e-booka!


Kategorie: ArtykułyOpowiadania

Tagi: 

2 komentarze do wpisu “Przeczytaj opowiadanie „Potwór”. Nagroda Główna w Krajobrazach Słowa 2020

 1. Chętnie podzielę się wrażeniami z lektury, zwłaszcza, że to mój ulubiony gatunek – realizm magiczny.
  Sama próbuję pisać w ten sposób i wiem, że to wcale nie jest łatwe. W ogóle pisanie nie jest łatwe i przeważnie
  jesteś niezadowolona/y z rezultatu. W głowie zawsze wszystko wygląda lepiej niż na papierze. Chyba tylko
  grafomani są w pełni usatysfakcjonowani.
  Mam nadzieję, że to opowiadanie jest początkiem Twojej twórczości i niedługo znów coś napiszesz.
  Na Twoim przykładzie widać, że warto brać udział w konkursach.

  1. Warto brać udział w konkursach, jeśli ktoś ma do tego zdrowe podejście. Znam osoby, które nigdy niczego nie wygrały i mocno je to zniechęciło do pisania. Nagroda lub jej brak to wypadkowa wielu różnych czynników. Podobnie jak odrzucona propozycja wydawnicza. Ja wysyłam i zwykle nie sprawdzam wyników. Jak się uda, to się uda.
   Sądzę, że akurat autorzy tworzący w klimatach realizmu magicznego mają możliwość zainteresować komisję tego konkursu. Szansa na nagrodę jest tym większa, że laureaci nie mogą brać udziału w kolejnych edycjach, co pozostawia pole do popisu nowym autorom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Imię *