Zamiast uczyć się do sesji, wolę o niej pisać

– Panie profesorze…

– Redaktorze.

– Jak pisać?

– W naszej kulturze: od lewej do prawej. Bez głupich pytań!

– Ile mamy czasu?

– Wystarczająco, by zarobić na kromkę chleba w przeciętnej redakcji, czyli – zerknął na zegarek –  dokładnie pięć minut. Konkurencja nie śpi. Do roboty!

Młodzi weterani kierunku dziennikarskiego chwycili w dłonie długopisy.

Historia, którą mieliśmy zawrzeć w czterech przystępnych zdaniach, dotyczyła misia jadącego na rowerze. Niedźwiadek uciekł z cyrku i zranił niemieckiego myśliwego.

Pozornie nieskomplikowana opowieść została rozbita w moich myślach na tysiące możliwych konstrukcji składniowych. Jedna wersja wykluczała drugą. To nie matematyka, słowa nie są przemienne jak liczby w mnożeniu. Rozpoczęcie zdania konkretnym wyrazem wymusza tempo i długość kolejnego. Pisanie kojarzy mi się z szyciem  – jeśli zgubię oczko, muszę spruć włókno i wrócić do momentu, w którym zmieniłam wzór.

Trudno ułożyć tekst i popisać się przy tym płynnym stylem, kiedy od deadline’u  dzielą sekundy. Nie mogłam się skupić, tym bardziej, że doktor Paweł Rogodziński chodził po sali, nie przerywając monologu.

– Czytelnik zaczyna od tytułu, dziennikarz – nigdy. W radiu zaczynajcie od odpowiedzi na co? W Gazecie Wyborczej od co się stało? Miałem kiedyś kolegę wielbiciela wnętrz, który zawsze zaczynał informację od gdzie. Bezwzględnie unikajcie pisania od kiedy. Czas minął – obwieścił. – Macie wszystko?

Odpowiedziały mu pojedyncze głosy rozsiane po auli. Na mojej kartce znajdowały się dwa przekreślone zdania.

– To czytajcie początki.

Podsunął mi mikrofon. Wzięłam wdech:

– Stratowany pod kołami…

– Zbyt dramatycznie. Kolejna osoba!

– Miś-cyklista przejechał…

– Może być. Kolejne!

– Demon prędkości…

– Użyła pani pewnej ironii romantycznej…

– Bestia przejechała myśliwego…

– Jaka bestia! Niech pan zobaczy: pisze pan bestia o tym sympatycznym niedźwiadku! – Zamachał plakatem przed oczami studenta. – Dalej! Czytacie te teksty, jakbyście zapowiadali pociągi. Więcej uczucia! Ktoś ma całość?

Pinerest.com/Polbohater

Siedzący obok kolega podniósł dłoń. Wykładowca pospieszył z mikrofonem.

– Pokaże pan to – rzucił, porywając z biurka kartkę.

– Panie redaktorze, ja…

– Niech się pan nie odzywa. Tekst się wypowie za pana. – Przeczytał ze zmarszczonymi brwiami. – Nie, nie, nie! Mówiłem o pierwszym przykazaniu: nie cudzysłów! Ktoś jeszcze?

Pojedyncza dłoń wynurzyła się spomiędzy studenckich głów. Chłopak zebrał się na odwagę i przeczytał:

– Wczoraj pod Warszawą niemiecki myśliwy został przejechany przez niedźwiadka–cyklistę, uciekiniera z…

– Co mówiłem o zdaniach–jamnikach? Czytelnicy gazet nie mają na nie czasu. Podzieli pan to na dwa i będzie cacy. – Wykładowca otarł pot z czoła i westchnął. – Nie załamujcie mnie. Czy znajdzie się na sali ktoś, kto przywróci mi wiarę w przyszłą czwartą władzę?

Kandydatka zgłosiła się z ostatnich rzędów.

– Poręczy pani, że tekst jest na tyle dobry, by warto było tam iść? – spytał doktor, wspinając się po kolejnych stopniach. – Mogą się pode mną ugiąć nogi, kiedy to zobaczę. Dlatego wolę siąść. – Klapnął na krzesło, przeczytał notatkę. – Dobre! Zapisz na tablicy i podpisz kryptonimem XD.

– Słucham? – spytała dziewczyna.

– Jeśli jesteś Janina Kowalska, twój kryptonim to JK. My na potrzeby zajęć damy kryptonim XD. Zrozumiałe?

Studentka bez dyskusji zastosowała się do polecenia. Po auli przeszedł szmer śmiechu.

– To koniec na dzisiaj – obwieścił Rogodziński, schodząc w stronę swojego biurka. – Dostarczycie mi zaraz kartki z tego ćwiczenia i poprzedniego. Jeśli zgubiliście te zadania, one zgubią was podczas zaliczenia.

– A jeśli ktoś nie przyniósł wszystkiego? – To pytanie musiało się pojawić.

– Napisze mi w tej chwili podanie i jakieś przekonujące kłamstwo. Im lepsze, tym większa szansa na tróję.

Studenci podzielili się na dwie grupy. Pierwsza, najobszerniejsza, kierowała się w stronę wyjścia. Druga utworzyła kolejkę do biurka wykładowcy, by tłumaczyć swoje nieprzygotowanie.

Nie myślałam już o gatunkach dziennikarskich. Czekał nas test z filozofii.

To zaliczenie wzbudzało w studentach dziennikarstwa najwięcej poruszenia i to bynajmniej nie ze względu na szczególną miłość do przedmiotu, bądź też nienawiść.

Powodem były zasłyszane plotki, że doktor Banaś – najbardziej lubiany wykładowca mojego kierunku – podczas kolokwium zmieniał się z w bezwzględnego, nieżyczliwego strażnika obyczajowości.

Innymi słowy: nie pozwalał ściągać.

Miałam mściwą satysfakcję z patrzenia na panikę wśród kolegów i koleżanek, kiedy uświadamiali sobie jeden po drugim, że tym razem czeka ich samodzielna praca lub zasłużona, uczciwa dwója za niewiedzę.

Doktor Banaś, ubrany w staromodną kamizelkę ze skóry narzuconą na koszulę, zjawił się w sali ze scenicznym poślizgiem. Pasował mu look à la lata pięćdziesiąte. Wziął do ręki mikrofon i w pośpiechu rozpoczął przemowę:

– Drodzy państwo! Bardzo mnie cieszy, że widzę was w tak licznym gronie. Proszę się niczym nie stresować. Rok temu byłem świadkiem, jak państwa koleżanki dostały ataku paniki tuż przed testem. Krzyczały przed wejściem do sali: Kurwa! Który z nich był empirystą? Hobbes, Hume czy Rousseau? – Po hali poniósł się oczekiwany śmiech. – Mam nadzieję, że to zaliczenie nie wzbudzi w państwo tylu emocji, a jeśli już, to będą to same emocje pozytywne. Połamania długopisów!

Siedzące wokół mnie dziewczyny zaczęły zachwycać się jego pozytywnym podejściem do życia i głośno ubolewać, że to ich ostatnie spotkanie z wykładowcą. Trudno się dziwić: Banaś doczekał się nawet własnego teamu na Facebooku i serii memów ze swoją twarzą na grupie naszego roku.

– Czysta kartka. Tabula rasa – skomentował wykładowca, przechadzając się między ławkami. Minął dziewczynę, która w rozpaczy schowała twarz w dłoniach, po czym rzucił wesoło: – Przykro mi! Tutaj filozofia Berkleya nie zadziała. Egzamin nie zniknie, kiedy zamknie pani oczy!

Zmroziło nas wewnątrz, kiedy w ciągu kilku sekund jego pogodny głos przeszedł w nieprzejednany ton państwowego urzędnika. Doktor poprosił o oddanie testu chłopaka, który trzymał na kolanach telefon.

Nastrój, w jakim opuściłam salę wykładową, nie sprzyjał zdawaniu kolejnych testów. A zaraz po tym czekał mnie ustny egzamin.

Ostatnim wyzwaniem był profesor Nitka. Zawsze wyprostowany, wytworny, z muszką na śnieżnej koszuli. Wykładane przez niego prawo miało posmak elegancji i elokwencji. Dobitnie wypowiedziane słowa, dobrze zbudowane zdania, konkretne przykłady przykuwały uwagę najbardziej roztargnionego słuchacza.

Wielbiciel polskiego kina, ekscentryk-choleryk o ogromnej wiedzy i małej cierpliwości do jąkających się studentów – zwłaszcza tych powtarzających jak mantrę słowo jakby.

Nie miał litości dla pleonazmów, niepoprawnie zbudowanych zdań i błędów językowych. Redaktor Rogodziński zdawał się przy nim śmiesznym nauczycielem polskiego ze szkoły podstawowej.

Nitka wyglądał na typowego starego kawalera, który poświęcił życie nauce i wcale tego nie żałował. Zamknięty w świecie swoich zainteresowań, posługiwał się zawiłymi metaforami nawiązującymi do kultury i polskiej historii, zwłaszcza okresu PRL. Napawał się władzą, jaką miał nad skromną grupą ćwiczeniową, złożoną z przerażonych nastolatków u progu dorosłości.

Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Teoretycznie powinien nas pytać z podręcznika, a w praktyce zdarzało się, że dla ubawu zadawał studentom filmowe zagadki – co łączy tych trzech aktorów? – i na tej podstawie wystawiał oceny.

Razem z kolegą planowaliśmy, co do siebie powiemy, kiedy Nitka rozkaże, byśmy egzaminowali siebie nawzajem, jak to miało miejsce w poprzednich grupach.

– Zapytaj mnie o postulat wolności od wartościowania Maxa Webera.

Słysząc to, Kuba parokrotnie zamrugał i zdjął okulary.

– Trudniejszego nie mogłaś wymyślić? Jak to szło?

– Postulat wolności od wartościowania Maxa Webera – powtórzyłam cierpliwie i powoli.

– Jaki postulat? Wartości od wolności?

– Postulat wolności… od… wartościowania. Maxa Webera. To taki socjolog i badacz.

Staliśmy przed salą. Mieliśmy pójść na pierwszy ogień. Koledzy z roku rzucali nam współczujące spojrzenia, mimo że sami zgłosiliśmy się na ochotników.

– Jezu, nie zapamiętam – stwierdził z paniką Kuba. – Powtórz jeszcze raz.

Właśnie wtedy zostaliśmy wezwani do gabinetu.

Ściskając swoje legitymacje, weszliśmy do biura profesora Nitki, które na pół godziny miało zamienić się dla nas w więzienie.

Wykładowca siedział za stołem. Zerknięciem ocenił nasze stroje – idealnie skrojone garnitury i w obu przypadkach okulary na nosie, mimo że na co dzień ja i Kuba ich nie nosimy – po czym nakazał nam zająć miejsca.

Obejrzał nasze legitymacje, splótł ręce na blacie. Kiedy padło pierwsze pytanie, wiedziałam już, że na nie nie odpowiem:

– Kto skomponował muzykę do filmu Przypadek?

Kolega skamieniał. On nawet nie widział tego filmu. Natomiast ja go oglądałam, ale wynudziłam się na seansie po wsze czasy.

Cisza trwała zbyt długo, by usprawiedliwiać ją chwilowym namysłem.

– Panie Kubo? Pani Anno?

Nadszedł czas na oratorski trik z olimpiady.

– Niestety, nie mogę sobie przypomnieć – odparłam – wiem jednak, że film powstał w 1981 roku, miał premierę we Francji, wyreżyserował go Krzysztof Kieślowski, odtwórcą głównej roli był Bogusław Linda, a komunistę zagrał…

– Ma pani punkt za spryt, pani Anno, pozwoli pani jednak, że to ja poprowadzę ten egzamin. – Odsunął się i oparł plecy na fotelu. – Słucham: kto to był? – Patrzył to na mnie, to na Kubę. – Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej! Wojciech Kilar! Niech państwo zapamiętają do końca życia, ta postać jest tego warta. Panie Zalewski! Proszę zadać pytanie koleżance.

Długo milczał. Zdążyłam pogodzić się z myślą, że pora szykować się na najgorsze, kiedy wykrztusił:

– Zasada Maxa Webera.

– Postulat wolności od wartościowania Maxa Webera – powtórzyłam głośno i wyraźnie, ale nim zdążyłam rozwinąć myśl, wykładowca parsknął śmiechem.

– No, pani Anna przyjęła to pytanie lepiej, niż zostało zadane. – Przyglądał nam się z wyraźnym rozbawieniem.

Piętnaście minut później opuściliśmy wydział z czwórkami w indeksach, zadowoleni, że mamy to doświadczenie za sobą.

Kolejny dzień na uczelni dobiegł końca.

A Wam jak minęła sesja? 🙂

  Daj znać w komentarzach! 

Pinerest.com/Polbohater

 Przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której dyskutujemy i dzielimy się twórczością. Dołącz do Półbohaterowie.
  Polub i subskrybuj Półbohater na Facebooku. Dostaniesz informację o każdym nowym wpisie lub materiale video.
 Śledź nas również na innych stronach [KLIKNIJ TUTAJ].

6 Comments

 1. Rozumiem, że sesja to ważna i męcząca sprawa, ale opisywanie tego było niepotrzebne, bo czytanie znużyło mnie chyba tak bardzo, jak Ciebie oglądanie filmu „Przypadek”…
  Poza tym dałaś dużo dziennikarskich sformułowań, których przeciętny czytelnik nie zna i w ogóle nie wie, o co chodzi… np „zdania jamniki”. To utrudnia zrozumienie całego tekstu i przez to staje się on jeszcze bardziej ciężki.
  W sumie opisanie tej sesji było trochę, jak taka niepotrzebna scena w filmie, w której np postać przez 5 min siedzi przy telefonie, bo czeka na jakąś wiadomość… niepotrzebne!
  A i nie rozumiem, jakim cudem prawo może być eleganckie i elokwentne, bo twój opis jakoś mnie do tego nie przekonuje. Dobitność zdań nie sprowadza czegoś do elegancji, czy elokwencji.

  • Półbohater

   4 marca 2018 at 01:26

   Zdania-jamniki – czyli bardzo długie. Akurat to sformułowanie z języka potocznego, nie terminologia dziennikarska.
   Dziękuję za komentarz. Każdy jest cenny, może przysłużyć się tworzeniu lepszych treści na blogu.

 2. Najsmutniejsze jest to, że wszyscy się dziwią jak on mógł zostać wójtem a jak przyjdzie co do czego to znowu wygra. Ktoś na niego głosuje. Obym się mylił.

 3. A mi tam się podobało. Nie studiuję dziennikarstwa a filologię angielską i nie miałam problemu ze zrozumieniem. Mamy ze sobą coś wspólnego bo kiedyś myślałam o filologii polskiej i brałam udział w OLIJP. Poza tym bardzo podoba mi się Twój styl pisania. Przyjemnie mi się czytało. Mogłabyś napisać książkę. Pozdrawiam, Morning Lark

 4. M.
  Tobie tak trudno było domyślić się co to są „zdania-jamniki”? Poważnie?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 Półbohater

Theme by Anders NorenUp ↑